top of page

Okullarla Çalışmalarımız

2014 Nisan'da Robert Kolej'in 3 coğrafya hocası  Belentepe Çiftliği'ni ziyarete gelirler. Birlikte bir hafta boyunca bahçecilik çalışmaları yapılır ve hocalar okullarında bahçecilik çalışması yapılmasını isterler. Ancak öncesinde bir temel hazırlanması gerekir.

Aralık 2014'te Robert Kolej'de bir seminer düzenlenir. Hocalar Belentepe Çiftliği kurucusu Taner Aksel'i (kendisi de RC 1987 mezunudur) konuşmacı olarak davet ederler. Ayrıca başka İstanbul okulları da davet edilir. 

Taner Aksel çiftlikte yapılanları, permakültürü, sürdürülebilir yaşamı anlatır.

 

Öğrenci ve hocalar okullarda bahçecilik çalışmaları yapmak ister. Okullarda permakültür kulüpleri kurulur ve bahçecilik çalışmalarının da anlatıldığı sürdürülebilir yaşama giriş kursu düzenlenir.

Kursu alan hoca ve öğrenciler kendi okul bahçelerini kurmaya başlarlar.

Okullar bahçe çalışmalarını paylaşmak üzere bir facebook sayfası açarlar. (Yandaki imaja tıklayarak facebook sayfalarına ulaşabilirsiniz.)

Benzer çalışmaları yerelde çoğaltmak isteyen bazı öğrenciler okullarının dışında belediye parklarında da bahçeler kurulması için belediyelerle görüşür.  Önce Robert Kolej Beşiktaş Belediyesi ile görüşür ve belediyenin Ulus Parkı'nda ufak bir alanda bahçe kurulur.

okullarla7
okullarla5
okullarla4
okullarla6

St. Joseph Lisesi permakültür kulübü de Kadıköy Belediyesi ile görüşür ve Fenerbahçe parkında bir topluluk bahçesi kurulması kararı verilir ve birlikte bahçe kurulur. Kurulumundan bugüne kadar gayet başarılı çalışmalar yapmaktadır. Aşağıdaki linkte bu bahçe tasarımı hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Bu tür çalışmaların önemine inanan diğer okullarla, gençlerle daha da zenginleşen çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. 

Bu çalışmaların içinde yer alan gençlerin hayatlarında önemli değişimleri de gözlemliyoruz. Sürdürülebilir yaşamın önemini farkeden bir kısım genç ileriki eğitimlerinde bu konular üzerinde uzmanlaşmaya karar veriyor. Üniversitelerde de bahçelerin kurulma çalışmalarına katılıyorlar. Ailelerinin dönüşümlerini teşvik ediyorlar. 

Siz de okul olarak benzer çalışmalarda yer almak isterseniz, bizleri bilgilendirin:

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

bottom of page