Şile, Hasanlı Permakültür Projesi

Projemizi Köseoğlu ailesine ait, Şile'nin Hasanlı köyündeki 3 dönümlük arazide gerçekleştirdik. Permakültür tasarım yol haritası ve prensiplerini esas alarak doğal ekosistemlerdeki gibi çeşitliliğe, denge ve dirence sahip ve tarımsal anlamda sürdürülebilir, bereketli bir yaşam biçimi oluşturmayı hedefleyerek çalışmalarımıza başladık.

Köseoğlu ailesiyle yaptığımız görüşmeler neticesinde onların hayallerini ve isteklerini dinleyerek projemizi şekillendirdik. 

Keşif, Gözlem, Bilgi Toplama:

 • İstanbul'a yakınlığı, kültür varlıklarının zenginliği, görülecek ve gezilecek birçok tarihi yapının olması, turizm açısından Şile'nin önemini ortaya çıkarmıştır.

 • Şileye 25 km, Gebze’ye 50 km uzaklıktadır.

 • Yıl içerisinde yapılan festival ve şenlikler turizm açısından önemli bir gelir kaynağıdır.

 • Şile'de her türlü sebze yetişmektedir. Meyve olarak ayvadan alınan verimin ön planda olduğu görüşmüştür.

 • Köy nüfusu 250 kişidir. 

 • Hasanlı’da köylüler arpa, buğday gibi tahıllar ile çalı fasulyesi, kara lahana, mısır gibi sebzeler ve fındık yetiştiriyor, bu ürünlerden gelir elde etmektedirler.

 • Köylülerin bir kısmı arıcılık ve hayvancılıkla da uğraşmaktadırlar.

 • Köy'e yakın görülecek yerler: Sarıkavak kalesi, Sarıkavak su değirmeni, Firavun Vadisi, Akçakese Plajı, Değirmençayırı Şelalesi, Darlık Baraj Gölü, Şile Yeryüzü Pazarı'dır.

Arazi İncelemesi ve Analizler:

 

 • 50 dönüm alanda arazi yerinde gözlemlendi, toprak yapısı incelendi ve gerekli laboratuvar testleri yapıldı. 

 • Bitki örtüsü incelenerek, yerel türlerle ilgili bilgi toplandı.

 • Drone uçuşu ve teknolojik altyapının kullanımı ile arazinin 3 boyutlu modeli elde edilerek, programlar üzerinden analizler yapıldı.

(Sağlıklı yaşam alanları tasarlarken kullandığımız teknolojik altyapı ve yaklaşım hakkında daha detaylı bilgi için SYA Yol Haritası

Şile, Hasanlı Köyü

1/3

İ.H.A. Görüntüleri

1/5

Projeye Yaklaşım:

 

Arazi incelemesi, ihtiyaç programı ve analiz sonuçları doğrultusunda mıntıkalar belirlendi.

 

Temel yaklaşım olarak iki farklı bölüme ayrılarak

tasarlanan alanda, ana yol aksının üst tarafı olan Mıntıka 0,1 ve 2  sosyal alanları, eğitim ve atölye alanlarını ve topluluk bahçelerini içerirken. Yolun alt tarafında kalan Mıntıka 3 ve 4  meralar, su göletleri, gıda ormanı gibi toprağı canlandırma adına yapılan uygulamaları içerir. 

Mıntıka 5'te ise doğal orman dokusu korunarak, ziyaretçilerin doğal süreç içerisinde oluşmuş orman katmanlarını gözlemleyebildikleri alanlar olarak önerildi.

Mıntıka Yerleşim

Konsept Vaziyet Planı

Avan Proje (Kasım-Aralık 2020):

 

Permakültür tasarımı tamamlandıktan sonra avan proje çalışması yürütüldü. Avan projede ekolojik yapıların tasarımı ve konumlandırılması, erişim hatları, bahçelerin detaylı tasarımları gerçekleştirildi.

Toprak İşleri, Aralık 2020

 

Avan projenin kabulünden sonra üst ve altyapıların detay ve uygulama projeleri hazırlanırken, güneydeki doğal mera alanında toprak çalışmaları gerçekleştirildi.